На минулому тижні відбувся вебінар “Нові можливості програми “Муніципальна няня” для сімей ВПО та прифронтових територій”. Лектором виступив Максим Наімов, державний експерт експертної групи з питань розвитку системи надання соціальних послуг Директорату соціальних послуг Міністерства соціальної політики України.
Далі, відповіді на питання, що поставили учасники заходу до та після вебінару.
Як працює програма «муніципальна няня»?
Це компенсаційна програма: спершу батьки чи опікуни самостійно оплачують послуги няні, а потім їм компенсують суму чи частину витрат. Тобто батьки (офіційні опікуни) мають самі знайти муніципальну няню, оформити з нею договір та віднести документи у найближче управління з питань соціального захисту населення (УСЗН).
Хто може отримати компенсацію?
У 2022 році з початком повномасштабного вторгнення переглянули категорії людей, що можуть подати заявку на компенсацію. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 664 «Деякі питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування», це дитина:
- з інвалідністю до 6 років або які мають тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною до шести років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
- до 6 років, батьки якої є особами з інвалідністю I чи II групи і на законних підставах проживають на території України та уклали договір з муніципальною нянею.
- до 3 років, якщо один із батьків, опікунів є внутрішньо переміщеною особою (ВПО);
- до 6 років, які разом із батьками, опікунами проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, де неможливо забезпечити відповідно до рішень військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування функціонування закладів дошкільної освіти, необхідних для реалізації державних гарантій забезпечення безпечного освітнього процесу в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).
Чи можливо отримати компенсацію по догляду за дитиною з особливими освітніми потребами (ООП)?
Якщо дитина до 6 років і заявник відповідає одній з категорій – то можна подавати документи на оформлення компенсації. Проте суто наявність ООП не може бути підставою для надання послуги “муніципальна няня”.
Якщо у громаді немає місць у садочку? Чи можна скористатися цією послугою й оплатити няню?
На жаль ні. Послуги муніципальної няні можуть компенсувати тільки якщо це прифронтова територія і садочки не працюють.
Яку суму можна отримати?
На сьогодні – 7100 гривень (або 42,6 гривні на годину). Це розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня 2024 року.
Чи є обмеження по доходу заявників?
Ні. Єдина вимога – заявник має випадати тим критеріям, які вказані вище.
Якщо у сім’ї двоє дітей до 6 років (вказаних категорій), то чи можна отримати компенсацію на двох дітей?
Наразі ні. Але фахівці працюють над цим питанням, щоб можна було оформити компенсацію родині за двох і більше дітей.
Хто може стати «муніципальною нянею»?
Мама, батько, бабусь чи дідусь, старші діти та інші родичі першого ступеню спорідненості – не можуть бути “муніципальною нянею”. Цю послугу можуть надавати тільки:
- фізичні особи-підприємці (ФОП) вказавши у класифікаторі вид економічної діяльності (КВЕД) 97.00 та 88.91. При цьому не важлива група оподаткування.
Але ФОПи можуть одночасно доглядати за трьома дітьми. - юридичні особи (КВЕД 78.2, 85.10) – няня вже офіційно може доглядати одночасно за 6 дітьми і робити це дозволяють за адресою, визначеною муніципальною нянею, або за однією з адрес проживання дітей за письмовою згодою батьків всіх дітей, про що зазначається в договорі.
Де знайти «муніципальну няню»?
Міністерство соціальної політики України тільки планує створити реєстр “муніципальних нянь”. Поки батькам можна подивитись у Реєстрі фізичних та юридичних осіб – хто з них має потрібні КВЕДи.
Які документи потрібні для оформлення компенсації?
- копії документів дитини (свідоцтво про народження тощо);
- заява про надання компенсації послуги “муніципальна няня”;
- заява про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного заявником послуги;
- копія договору між заявником послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею;
- документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги «муніципальна няня», сплаченої заявником послуги «муніципальна няня» (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція) за місяць, в якому подано заяву.
Додатково: для ВПО та прифронтових територій
- документ з основного місця роботи батьків, опікунів, що підтверджує зайнятість кожного з них та неперебування їх у відпустці для догляду за дитиною;
- довідка про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб — підприємців), довідки про перебування на обліку в статусі безробітного у центрі зайнятості (для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку як безробітні);
- ваучер з центру зайнятості для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці або довідки з місця проходження навчання/перепідготовки/підвищення кваліфікації (для внутрішньо переміщених осіб);
- рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради про припинення діяльності закладів дошкільної освіти).
Переглянути запис вебінару можна тут.
Захід провела Громадська спілка “Українська мережа за права дитини” в межах проєкту “Розвиток, впровадження та підтримка ефективних політик сейфґардінг серед членів Української мережі за права дитини та поза нею” за фінансової підтримки Terre des hommes Deutschland.