Яка альтернатива інституціям?
Історія створення
Відповідь на шалене зростання сирітства внаслідок світових війн. Водночас були регіони, де осиротілим дітям давали прихисток родичі або хрещені, що ставали їхніми опікунами, зокрема на Заході України.
Спроба перевиховання дітей “ворогів народу” і виховання “радянської людини”.
“Це означає, всіх діточок взяти в інтернат, всіх дітей від народження до закінчення освіти взяти на державне утримання, всіх стариків від такого-то віку – забезпечити всім..." (Микита Хрущов, перший секретар ЦК КПРС (1953-1964). З виступу на президії ЦК КПРС 14 грудня 1959 р.)
Спроба піклування про дітей, що тікають з дому. В 90-ті роки минулого століття після років економічної стабільності багато сімей стикнулися з бідністю та розчаруванням у житті. Гуртки та секції, що займали дітей після школи, занепали. Разом з тим зріс рівень злочинності, на вулиці хлинули наркотики та “легкі” гроші. Все це призвело до занедбаності дітей, що тікали з дому в пошуках кращого життя чи якомога далі від домашнього насильства.
“Інтернат — це місце, куди відправляють дітей за погану поведінку батьків» — Дмитро, 7 років.
Та чи дійсно подібні заклади приносять користь? Дивіться більше у відео
Будинок дитини, інтернат, пансіон, спецшкола – в чому різниця?
Так, багато різних назв! Це все те саме чи різне?
Всі ці назви об’єднує одне: інституційна культура виховання. Тож, щоб не перелічувати всі їхні види, зазвичай їх називають інституційними закладами.
Будинки дитини — це заклади для дітей від народження до 6 років. До таких закладів потрапляють діти-сироти, діти, яких залишили в пологових будинках, діти, яких вилучили з сімей через неспроможність батьків доглядати за ними чи через домашнє насильство.
МІФ — заклади потрібні для сиріт.
ПРАВДА: лише 19 % дітей у закладах є сиротами.
Дитячі будинки-інтернати — для дітей з інвалідністю та порушеннями розвитку, що потребують постійного догляду. За даними експертів, половина вихованців таких інституцій влаштовані туди за заявами власних батьків.
17,3% з усіх дітей в інституціях мають інвалідність, усі інші — звичайні діти, чиї батьки через різні обставини не здатні забезпечити їм гідне піклування і виховання в родині.
Інтернати, школи-пансіони — це заклади, куди дітей влаштовують начебто задля освіти, хоча її рівень там надзвичайно низький. В цих закладах діти можуть жити до 18 років. Серед вихованців цих закладів є діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з інвалідністю та діти з сімей вимушених переселенців. Проте, з чим би дитина не звернулася до інституційного закладу — за медичними, освітніми чи соціальними послугами, вона має право ночувати вдома.
Інституції стали місцем, де можна приховати деякі соціальні проблеми громади. Значна кількість дітей (до 80%) потрапили туди саме через соціальні чинники: бідність, інвалідність дитини чи одного з батьків, їхню неспроможність піклуватися про дітей. А, разом з освітніми послугами (зокрема групи подовженого дня, харчування в школі, позашкільні гуртки), соціальні послуги можуть повністю закрити потреби сімей з дітьми, тож потреба в інституційних відпадає.
Більше про інтернатну систему та шкідливий вплив життя в інтернаті розповідаємо у відеокурсі УМПД. Ознайомитися з ним можна тут.
А що натомість?
Соціальні послуги та сімейні форми виховання
Саме для того, щоб сім’ї з дітьми отримували належну підтримку, і створюються соціальні послуги за місцем проживання родини. А сімейні форми виховання допоможуть виховувати дітей в родині, а не в закладі (якщо, наприклад, дитина опинилась без батьківського піклування).
Більше про інші соціальні послуги для сімей із дітьми читати тут. А про сімейні форми виховання можна дізнатись в презентації фахівців УМПД та на сайті "Україна для кожної дитини".